Bruce po raz pierwszy zaczął trenować szermierkę, gdy miał 13 lat. Namówił go do tego jego nauczyciel. Tak naprawdę Bruce wolałby wtedy uprawiać jakiś inny sport, jak na przykład boks, czy coś podobnego. Lecz kiedy zaczął trenować szermierkę, odkrył, że nie rozwija ona jedynie sprawności fizycznej, lecz także wymaga pracy głową.

Gdy miał 15 lat został kapitanem szkolnej drużyny szermierczej, co dało mu możliwość wyjechania do Londynu i rozpoczęcia kariery profesjonalnej. Jednak Bruce nie skorzystał z okazji, gdyż wolał spotykać się w pubie z przyjaciółmi.

Im mnie trenował, tym stawał się coraz gorszy i coraz bardziej chciał robić coś innego. Z czasem muzyka zaczęła odgrywać najważniejszą rolę w życiu Bruce’a i rzucił on szermierkę, do momentu, gdy w 1983 roku jeden z pomagierów technicznych Iron Maiden rozbudził jego zainteresowania tym sportem na nowo.

Pod koniec roku 1985 Bruce spędził dwa tygodnie na szkoleniu dla szermierzy, gdzie otrzymał swego rodzaju certyfikat.

Podczas przerwy między trasą Poverslave, a albumem Somewhere In Time, Bruce wraz ze swoim kolegą jeździli po całej Europie biorąc udział w szeregu turnieji.

Gdy Iron Maiden nagrało album Seventh Son… około świąt Bożego Narodzenia 1987 roku i nie mogli od razu powrócić do Anglii z powodu problemów z podatkami, Bruce skorzystał z okazji i przeprowadził się do Bonn, gdzie znajdowało się Narodowe Centrum Szermierki RFN. Bruce od długiego już czasu był doskonałym szermierzem i został nawet sklasyfikowany na 7 miejscu w Wielkiej Brytanii, a jego klub – Hemel Hempstead Fencing Club – miał reprezentować Wielką Brytanię na Pucharze Europy w roku 1989. Dlatego też Bruce przeprowadził się do Niemiec.

Być może Bruce byłby wstanie zakwalifikować się na Olimpiadę w 1992, lecz prawda jest taka że, najbardziej zbliżył się do olimpiady dzięki swojej organizacji szermierskiej – Duellist Ltd – która sponsorowała James’a Williams’a, jedynego reprezentanta WB na Igrzyskach Olimpijskich Atlancie 1996 roku.

Trenerem Bruce’a jest Zsolt Vadaszffy, Węgier który przeprowadził się do Anglii w 1958. Niektóre źródła podają, że Zsolt nadzorował sceny szermiercze do Gwiezdnych Wojen, lecz w rzeczywistości tak nie było.

Bruce o szermierce:

„Szermierka to sport angażujący fizycznie, psychicznie i duchowo. Pochłania cię od samego dna duszy po końce stóp. Za każdym razem gdy podejmujesz walkę, dajesz szansę przeciwnikowi do skruszenia twego ego. A gdy jest to ważny pojedynek, wtedy toczy się na śmierć i życie. Jeśli chodzi o sferę psychiczną, szermierka jest sportem ostrym, brutalnym i upokarzającym”.

Bruce o własnym stylu walki:

„Jestem raczej agresywno-defensywnym szermierzem. Jako że nie jestem zbyt wysoki, muszę się bronić i wykorzystywać każdy błąd przeciwnika. Jestem zadziorny i energiczny”.

W niedzielę 2 grudnia Bruce pojawił się w szwedzkiej telewizji w programie Sondagsoppet, gdzie mówił o przyszłych planach Iron Maiden, a także stoczył pojedynek ze szwedzkim szermierzem Peter’em Vanky. Peter Venky jest sklasyfikowany na 6 miejscu na świecie, zdobył dwa srebrne medale na Mistrzostwach Świata i dwa brązowe na Mistrzostwach Europy, a także zajął 5 miejsce na Olimpiadzie 2000.

Bruce przegrał pojedynek 8 do 15 co jest bardzo dobrym wynikiem. Peter przyznał, że Bruce jest naprawdę dobry i że walka była zaciekła.